قوانین ثبت برند در ایران

قوانین ثبت برند
انواع شرکت کسب و کار

قوانین ثبت برند در ایران

برند همان علامت تجاری معتبری است که هر شخصی در بازار کار و تجارت خود از آن به عنوان نشان و علامت تجاری محصول و خدمت خود استفاده می کند. لذا باید این نشان و علامت تجاری براساس قوانین اداره ثبت شرکتها و علائم و اختراعات به ثبت رسمی برسد تا حق انحصار آن فقط مربوط به خود شخص و محصول و خدمت وی باشد. اما براساس ماده ۲ قانون اداره ثبت و علائم و اختراعات یک برند یا علامت تجاری تا زمانی به ثبت نرسد کسی حق انحصار آن را ندارد و زمانی به ثبت رسانده شود، حق استعمال انحصاری آن متعلق به او خواهد بود؛ بنابراین باید برای ثبت برند یا علامت تجاری حتماً فرایند کار و مدارک و شرایط آن به درستی انجام شود

در این مقاله به مزیت های کلی که ثبت علامت تجاری دارد، اشاره شده است، هم چنین مواردی که باعث می شود هر چه سریعتر برند خود را ثبت کنیم نیز آورده شده و به مراحل و مدارکی که برای ثبت علامت تجاری در سازمان اسناد و املاک کشور ، مورد نیاز می باشد، پرداخته شده است

ازبرند به عنوان نماد و علامت تجاری سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات، کارخانه‌ها و سایر ارگان‌ها استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر برند، نماد، علامت و نشانه تجاری خدماتی است که به گونه‌ای معرف فرایند عملکرد یک مجموعه است. قابل ذکر است که بایستی نشان تجاری برگزیده شده جهت مالکیت، بر اساس قوانین مربوطه بصورت رسمی ثبت شود. مادامی که برند و یا نشانه تجاری به ثبت نرسیده باشد، حق انحصاری برند در گرو شخص نخواهد بود. درنتیجه با ارائه مدارک مرتبط با پروسه و یا فرایند کاری، نشانه تجاری ثبت و حق انحصاری آن متعلق به شخص خواهد بود.

مدارک لازم برای ثبت برند:

مدارک لازم برای ثبت حقیقی برند

تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی ثبت

ارائه نمونه تصویر از برند تهیه شده 6 در 6 سانتیمتر

اگر برندتان دو بعدی و یا سه بعدی است باید در چند زاویه تصاویر تهیه و ارائه شود

گواهی امضا جهت عضویت در سایت سامانه مالکیت معنوی که از دفترخانه اسناد رسمی باید دریافت نمایید

مجوز فعالیت : هر نوع مجوزی که ثابت کند شما در حوزه ای که درخواست ثبت دارید، فعالیت می کنید. این مجوز می تواند پروانه کسب، جواز تاسیس یا .. باشد

چنانچه برندتان شامل حروف لاتین و انگلیسی است، برای ثبت علامت تجاری باید کارت بازرگانی نیز ازائه شود . ( چنانچه کارت بازرگانی ندارید با شماره های موسسه تماس بگیرید تا راهنمای شما باشیم )

لازم به ذکر است در صورتی که امور ثبت برند توسط نماینده و یا وکیل قانونی صورت وکالتنامه رسمی همراه مدارک ارسال شود

مدارک لازم برای ثبت حقوقی برند

ارائه مدارک ثبتی شرکت که مشخص کننده شخصیت حقوقی باشد.

ارائه اساسنامه و روزنامه رسمی که اگهی تاسیس در آن منتشر شده باشد.

ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل

ارائه نمونه تصویر از برند تهیه شده

اگر برندتان دو بعدی و یا سه بعدی است باید در چند زاویه تصاویر تهیه و ارائه شود.

چنانچه برندتان شامل حروف لاتین و انگلیسی است باید کارت بازرگانی نیز ازائه شود .

مدارک لازم برای ثبت برند لاتین

برای ثبت برند لاتین همانطور که گفته شد نیاز به کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی دارید

کارت بازرگانی نشان دهنده این است که شما فعالیت در حوزه صادرات دارید و برند لاتین را برای این می خواهید رومحصولاتتان درج کنید چون می خواهید کالاهایتان را صادر کنید.

همانطور که از واژه ی کارت بازرگانی مشخص است این کارت مربوط به امور بازرگانی بوده و هر نوع اقدامی در چارچوب قوانین کشور به یک نوع مجوز مشخصی از سوی سازمان مربوطه نیاز است پس کارت بازرگانی در واقع مجوزی است که هر شخص حقیقی و یا حقوقی با دریافت این نوع کارت می تواند طبق ماده ۳ قانون مقررات در زمینه تجارت واردات و صادرات اقدام نمایند.

مدت زمان لازم برای ثبت برند

گام نخست برای ثبت قانونی علائم تجاری، استعلام نام برند گام نخست برای ثبت قانونی علائم تجاری، استعلام نام برند است. از این طریق، افراد می‌توانند اطمینان پیدا کنند که برندی مشابه آنها پیش‌تر به ثبت نرسیده است. این اقدام همچنین باعث می‌شود که روند ثبت لوگو زمان کمتری ببرد. زیرا اگر نام پیشنهادی تکراری باشد، مرکز مالکیت معنوی درخواست متقاضی را بازگشت خواهد زد. از زمانی که اظهارنامه به این مرکز ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۵ روز کاری برای صدور آگهی تقاضا زمان لازم است. سپس آگهی اول در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و از عموم تقاضا می‌شود که در مهلتی یک‌ماهه اگر با نام و نشان مورد نظر ارتباط یا تعارضی دارند، آن را اعلام نمایند. پس از این بازه زمانی، حدود چهار هفته دیگر زمان می‌برد تا گواهی ثبت برند صادر شود و با آگهی دوم در روزنامه رسمی این پروسه به پایان برسد. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند در ایران نزدیک به ۳ ماه است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare