چرا تعیین هدف مهم است؟

تعیین هدف
دوره های مهارتی کسب و کار

چرا تعیین هدف مهم است؟

ضمیر ناخودآگاه شما مانند یک ماشین قدرتمند است و درک نحوه عملکرد آن بخش بزرگی از هدف گاری موفق است. هیپنوتراپیست جوزف کلاف آن را با جی پی اس (GPS) مقایسه می کند، در حالی که ماکسول مالتز، نویسنده کتاب سایکو-سایبرنتیک، آن را وسیله مکانیکی جستجوی هدف می نامد. اینطوری در نظر بگیرید اگر به GPS خود آدرس بدهید، هر کاری می کند تا مقصدتان را به شما نشان دهد. ضمیر ناخودآگاه رفتار مشابهی دارد. آیا تا به حال یک کلمه جدید را یاد       گرفته اید که هر کجا که می روید آن را می شنوید؟ این نمونه ای از «سیستم هدایت» مغز شماست. به عبارت دیگر، ضمیر ناخودآگاه شما در حال بررسی محیط شما برای همه اطلاعات مربوط به کلمه، عبارت یا جزئیاتی است که به آن داده اید. به همین دلیل است که تعیین اهداف واضح به شما شانس بیشتری برای دستیابی به آنها می دهد. این یک سیگنال قوی به ضمیر ناخودآگاه شما ارسال می کندکه به آن اجازه می دهد تا قدرت تمرکز خود را آزاد کند و به دنبال هر فرصتی برای رسیدن به هدف باشد. در ادامه این کتاب در مورد اهمیت تعیین اهداف مشخص بیشتر صحبت خواهم کرد.

تعیین اهداف به شما قدرت می دهد

اگر برنامه زندگی خود را طراحی نکنید، به احتمال زیاد در برنامه کاری شخص دیگری قرار خواهید گرفت. حدس بزنید چه نقشه ای برایتان کشیده است؟ تصورش سخت نیست.

 • جیم ران، نویسنده و سخنران انگیزشی.

آیا این شما هستید که اهداف خود را انتخاب می کنید؟ یا دیگران آنها را برای شما انتخاب می کنند؟ وقتی شروع به تعیین اهداف خود در تمام زمینه های اصلی زندگی خود می کنید، قدرت را در دست میگیرید.

 • وقتی شروع به تعیین اهداف در تمام زمینه های اصلی زندگی خود می کنید- امور مالی، روابط، شغل، زندگی شخصی و سلامتی تان – قدرت را در دست می گیرید و شروع به توانمندسازی خود می کنید. شما آگاهانه انتخاب می کنید تا خالق زندگی خود شوید و شروع به پیرفتن مسئولیت همه جنبه های زندگی خود می کنید.

تصور کنید اگر برای تعیین اهداف آینده خود وقت بگارید، چه تفاوتی در زندگی شما ایجاد می کند. اگر می دانستید در مدت پنج سال چقدر می خواهید درآمد داشته باشید، چقدر می خواهید زندگی کنیدب و دوست دارید بیست سال دیگر کجا باشید، چه کاری متفاوت انجام می دهید؟

 

تعیین اهداف باعث افزایش عزت نفس می شود

عزت نفس بالا به دنبال چالش و برانگیختن اهداف ارزشمند و سخت است. دستیابی به چنین اهدافی باعث پرورش عزت نفس خوب می شود. عزت نفس پایین به دنبال امنیت افراد آشنا و بی نیاز است. محدود کردن خود به چیزهای آشنا و ناخواسته باعث تضعیف عزت نفس می شود.

 • ناتانیل براندن، نویسنده کتاب شش ستون عزت نفس.

آیا می دانستید که می توانید با تعیین اهداف روشن عزت نفس خود را افزایش دهید؟ شایان کر است که داشتن اهداف روشن و دستیابی به آنها باعث ایجاد و تقویت عزت نفس می شود. در واقع، ناتانیل براندن (نویسنده کتاب “شش ستون عزت نفس”) می گوید بخشی از عزت نفس ما ناشی از “تمایل به تجربه کردن خود به عنوان فرد توانمند برای مقابله با چالش های زندگی” است. رویارویی با اهداف بزرگ و چالش های زندگی سبب احساس آمادگی بهتر می شود.

دیوید جی مایرز در کتاب جستجوی خوشبختی نشان می دهد که عزت نفس بالا یکی از بهترین پیش بینی کننده های خوشبختی شخصی است. انجام مداوم اهدافی که تعیین کرده اید یکی از کارآمدترین راه ها برای ایجاد عزت نفس است.

 

تعیین اهداف واقعیت شما را تغییر می دهد

ارزش اهداف در آینده ای نیست که آنها توصیف می کنند، بلکه تغییر در درک واقعیت است که آنها پرورش می دهند .

– دیوید آلن، نویسنده کتاب انجام کارها.

 

هدف گاری یک فرآیند ارزشمند است، صرف نظر از اینکه آیا به آنها خواهید رسید یا خیر. احتمالا تعجب می کنید که چرا اینطور است. خب دلایل متعددی وجود دارد. هدف گاری به شما کمک می کند در مورد آینده خود فکر کنید، به شما فرصتی می دهد تا در مورد ارزش های خود فکر کنید و به شما کمک می کند تا آنچه را واقعا برای شما مهم است کشف کنید. وضوح را به ارمغان می آورد و به شما امکان می دهد تصویر بزرگتری از زندگی خود را ببینید. من می توانم بگویم که ارزشی بزرگتر از این وجود ندارد.

تعیین اهداف همچنین به شما این امکان را می دهد که واقعیت خود را بازسازی کنید و رویاهایی را که قبلا تصور می کردید دست نیافتنی بودند، در واقع دست یافتنی کنید. همه چیز با شناسایی اهداف واقعی شما شروع می شود، مهم نیست که چقدر بلندپروازانه هستند. این فرآیند غلبه بر باورهای محدودکننده شما را آغاز می کند، که از تجربیات گشته نشات می گیرد و دستیابی به زندگی را که می خواهید دشوارتر می کند. به زودی متوجه خواهید شد که باورهای محدودکننده چقدر محدود کننده هستند و چقدر از آنها ناشی از پیام های تکراری دریافت شده از خانواده، دوستان و رسانه ها هستند.

در نهایت، هدف گاری به شما این فرصت را می دهد که وضعیت فعلی خود را ارزیابی کنید و باعث می شود شکاف بین جایی که هستید و جایی که می خواهید باشید را کاهش دهید.

 

تعیین اهداف برای سلامتی شما مفید است

از اهداف برای زندگی طولانی تر استفاده کنید. هیچ دارویی در جهان – و پزشکی – به اندازه میل به انجام کاری در زندگی قدرتمند نیست.

-دیوید جی. شوارتز، نویسنده کتاب جادوی بزرگ اندیشی.

 

دن بوتنر، نویسنده کتاب «منطقه آبی: درس هایی برای زندگی طولانی تر از افرادی که بیشترین عمر را داشته اند»، « داشتن هدف در زندگی » را یکی از 9 ویژگی مشترک افرادی که با عمر حدود 100 سال معرفی کرد. تعیین اهدافی که واقعا شما را هیجان زده می کند  یکی از بهترین داروهای زندگی است و برای سلامتی شما معجزه می کند. تعداد نگران کننده ای از مردم در عرض چند سال پس از بازنشستگی جان خود را از دست می دهند. یکی از دلایل این امر، به اعتقاد من،

این است که آنها دیگر اهداف هیجان انگیزی برای ایجاد انگیزه ندارند. این می تواند به ویژه برای کسانی که به شدت با شغل خود آشنا هستند صادق باشد.

هنوز فکر نمی کنید اهداف برای سلامتی شما مفید هستند؟ داستان خانم d را از کتاب جادوی بزرگ اندیشی اثر دیوید جی شوارتز بشنوید:

اهداف، اهداف بزرگ، می توانند یک فرد را زنده نگه دارند، در حالی که هیچ چیز دیگری این کار را نمی کند. خانم d ،  مادر یکی از دوستان دانشگاهی من، زمانی که پسرش تنها دو سال داشت به سرطان مبتلا شد. متاسفانه شوهرش هم تنها سه ماه قبل از اینکه بیماری او تشخیص داده شود، مرده بود. پزشکان او امید چندانی نداشتند. اما خانم d  تسلیم نشد. او مصمم بود تا با راه اندازی یک فروشگاه خرده فروشی کوچک که از شوهرش به ارث رسیده بود، پسر دو ساله اش را به دانشگاه بفرستد. او چندین عمل جراحی را متحمل شد. هر بار دکترها می گفتند: «فقط چند ماه دیگر.» سرطان هرگز درمان نشد. اما آن “چند ماه دیگر” به 20 سال کشیده شد. او فارغ التحصیل شدن پسرش از کالج را دید و شش هفته بعد فوت کرد.

مرحله اقدام

توضیح دهید که چرا می خواهید اهدافی را تعیین کنید و از این کتاب چه چیزی می خواهید به دست آورید.

 

نحوه تعیین اهداف مهم و هیجان انگیز

 

1 . نحوه انتخاب اهداف مناسب

ویژگی های اصلی اهداف ارزشمند

می توان گفت که فرد تا حدی سالم است اصل اساسی انگیزه، داشتن انگیزه با اعتماد به نفس است (عشق به خود، عشق به زندگی). میزان انگیزه ناشی از ترس، معیار عزت نفس توسعه نیافته است.

– ناتانیل براندن، نویسنده کتاب شش ستون عزت نفس

 

من معتقدم اهداف ارزشمند دارای ویژگی های زیر هستند:

 1. آنها ارزش های اصلی شما را منعکس می کنند و همان چیزی هستند که شما می خواهید، نه آن چیزی که دوستان، خانواده یا جامعه از شما می خواهند.
 2. آنها واقعا شما را هیجان زده و انرژی می دهند.
 3. از روندی که به آنها منتهی می شود و نه فقط از نتیجه نهایی لت می برید.

«وقتی … خوشحال خواهم شد» این اهداف، اهدافی نیستند که ارزش دنبال کردن داشته باشند. چرا الان خوشحال نباشی؟

برای تشخیص اینکه آیا از روی ترس عمل می کنید یا عشق، باید اهداف را با تمرکز بررسی کنید. وقتی از روی عشق عمل می کنید، تمرکدز اصلی شما بر بخشش است. وقتی از روی ترس عمل می کنید، تمرکز اصلی شما بر دریافت چیزی است، خواه پول، تایید، شناسایی، شهرت یا قدرت باشد.

رفتار از روی عشق به این معنی است که شما سعی نمی کنید مردم شما را دوست داشته باشند، بلکه فقط می خواهید آنها خوشحال باشند. اگر از روی عشق رفتار کنید، احساس کمک به مردم در حین انجام کاری که دوست دارید، شما را خوشحال می کند.

میل به معروف شدن، به دست آوردن پول یا کسب قدرت مطمئنا می تواند افراد را برای رسیدن به اهدافشان ترغیب کند، اما افرادی که چنین انگیزه هایی دارند از ترس عمل می کنند. آنها سعی می کنند خلاء درون خود را از طریق شناخت بیرونی پر کنند. من پیشنهاد می کنم، چنین اهدافی واقعا شایسته نیستند. در واقع، آنها منعکس کننده احساس ناامنی و کمبود عزت نفس هستند، که دلیل این است که برخی از افراد به ظاهر موفق خوشحال نیستند. چیزهای بیرونی مانند پول یا شهرت هرگز منجر نمی شوند

همانطور که جیم کری می گوید، “ای کاش همه می توانستند ثروتمند و مشهور شوند و هر آنچه را که تا به حال رویای آنها را داشته اند بدست آورند تا بدانند که این راه حل نیست.”

اگر انگیزه های شما بیرونی است، به سؤالات زیر فکر کنید:

 1. آیا احساس می کنید که به اندازه کافی خوب نیستید؟
 2. آیا می خواهید چیزی را به خود یا دیگران ثابت کنید؟
 3. با هدف خود به چه چیزی می پردازید؟

عمل کردن از روی عشق آسان نیست و نیاز به رشد شخصی زیادی دارد. باید مرتبا از خود بپرسید که آیا از روی عشق رفتار می کنید یا ترس. شما باید تلاشی آگاهانه داشته باشید تا بر کمک به دیگران و رضایت شخصی تمرکز کنید، نه پول درآوردن یا به دست آوردن شناخت.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare