وبلاگ

ثبت موسسه فوری در مشهد

ثبت موسسه فوری
انواع شرکت کسب و کار

ثبت موسسه فوری در مشهد

چگونگی ثبت موسسه حقوقی همواره جزء دغدغه‌های متقاضیانی بوده که در صدد فعالیت‌های تجاری و بازرگانی در بازار اقتصادی هستند. در یک تعریف ساده می توان گفت که موسسات حقوقی، از جمله ارگان‌های غیر تجاری به شمار می‌آیند که هدف از ایجاد این موسسات، ارائه خدمات غیر تجاری مانند امور خیریه، پژوهش‌های علمی، خدمات شهری، خدمات آموزشی و مواردی از این نظر است.

موسسه حقوقی چیست؟

از آنجایی که فعالیت اغلب این موسسات در حیطه مشاوره‌های قانونی انجام می‌شود، بایستی تمامی فرایند ثبت و افتتاح موسسه زیر نظر کانون وکلای دادگستری و اداره ثبت اعمال شود.

در همین خصوص بایستی اطلاعات اولیه را نظیر آنکه چرا به موسسه نیاز داریم و یا فواید و ویژگی‌های آن چیست و سایر اطلاعات لازم و ضروری را داشته باشیم. ثبت موسسه حقوقی در سال 1401 شرایط و ضوابطی را در بر می‌گیرد که به طور خلاصه به شرح انواع موسسه‌های حقوقی، مدارک مورد نیاز، شرایط اصلی و غیره می‌پردازیم؛

اهمیت ثبت موسسه حقوقی

طبق قوانین مرتبط با تجارت موسسه‌ها، تمامی موسسه‌های حقوقی بایستی به ثبت برسند. اگر موسسه‌ای به ثبت نرسیده باشد، شرکای آن در قالب شرکای موسسات تضامنی محسوب می شوند. از سوی دیگر با توجه به ضوابط مربوطه که در ماده ۲ آمده است، امکان پرداخت جریمه‌های نقدی از سوی دادستان برای مدیران موسسات وجود دارد که در نهایت با انحلال موسسه روبرو می‌شوند.

علاوه بر آن موسسه‌ای که فاقد ثبت در اداره ثبت باشد با توجه به نام تجاری خود، سایرین به راحتی می توانند از نام تجاری موسسه به نفع خود استفاده کنند که نه تنها جنبه تجاری نام موسسه از میان می‌رود، بلکه از نظر ارزش اقتصادی نیز بی‌ثمر خواهد بود

ثبت موسسه حقوقی و داوری

موسسه‌های حقوقی و داوری به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از؛

یک) موسسات غیر انتفاعی

دو) موسسات غیر تجاری

 موسسه حقوقی از نوع غیر انتفاعی

هدف از ایجاد این نوع موسسه‌های غیر انتفاعی در ارائه خدمات انسانی مانند امور خیریه، کمک‌های انسانی از طریق صندوق‌های قرض الحسنه، گردهمایی‌های اسلامی، انجمن‌های علمی، سمینارها و همایش‌های متنوع و مواردی از این نظر که در واقع ارائه اینگونه خدمات به جهت جذب مخاطبان و یا جلب منافع شخصی و سازمانی نیست

موسسه حقوقی از نوع غیر تجاری

هدف از تاسیس این نوع موسسه‌های حقوقی، کسب منافع مالی و تجاری در قالب خدمات آموزشی و شهری مانند آموزشگاه‌های علمی، موسسه‌های فنی، کلاس‌های آموزش زبان های خارجه، موسسات مرتبط با فضای سبز و نظایر اینها است. در واقع کارکرد این موسسات در قالب اهداف غیر تجاری بوده که پس از صدور ثبت موسسه حقوقی، بایستی اقدامات لازم برای دریافت جواز کسب و فعالیت‌های مرتبط اعمال شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت موسسه حقوقی در سال 1401

ارائه دو نسخه از اساسنامه شرکت

ارائه دو نسخه از شرکت نامه

ارائه دو نسخه از صورتجلسه

ارائه مدارک شناسایی اعم از شناسنامه و کارت ملی به همراه یک نسخه کپی از آن

ارائه گواهی عدم جرایم کیفری و یا سوء پیشینه

ضمیمه کردن قرارنامه به متن صورتجلسه

ارائه نسخه اصلی وکالتنامه

ارائه فیش پرداختی ۴۰،۰۰۰ ریال برای هزینه‌های مربوطه

ارائه اصل مدرک قیم نامه در صورت نیاز

در چه صورتی می‌توان ثبت موسسه حقوقی را منحل کرد؟

افتتاح و ثبت موسسه حقوقی با تصمیم شرکا اعمال شده و لغو آن نیز مبتنی بر تصمیم شرکای موسسه است. در طی فعالیت‌های یک موسسه حقوقی بنا بر شرایط متغیر نظیر مشکلات ملکی، تامین بودجه و سایر موارد شرکا در طی جلساتی تصمیم به لغو و یا منحل کردن موسسه می‌نمایند.

در نتیجه دلایل انحلال موسسه را می‌توان مبتنی بر اراده و تصمیم شرکا نسبت به ادامه فعالیت، دلایل موجه، موقعیت‌ها و شرایط نامناسب، فوت یکی از اشخاص حقوقی موسسه و نظایر این موارد دانست.

شرایط ثبت موسسه حقوقی در سال 1401

یک) از آنجایی که قرارداد میان شرکای یک موسسه رسمی و قانونی است، طبق مدارکی مانند شرکت نامه، اساسنامه موسسه و سایر مدارکی که به ثبت می‌رسد، هیچ یک از شرکا در دراز مدت نمی‌تواند درباره چگونگی مفاد ثبت موسسه حقوقی اظهار بی‌اطلاعی کند.

دو) از دیدگاه معامله کنندگان، ثبت موسسه حقوقی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، به طوری‌که که بدون مراجعه به ثبت آن امکان هیچگونه معامله‌ای نیست. بدین ترتیب عقد قرارداد با یک موسسه حقوقی مستلزم دانستن میزان سرمایه موسسه، اختیارات مدیران موسسه و موارد اینچنینی است. گفتنی است که اطلاعات ضروری هر موسسه حقوقی در جراید کثیر الانتشار منتشر می‌شود.

سه) از آنجایی که موسسه‌های حقوقی تحت نام مشخصی فعالیت می‌کنند، نام موسسه، نام تجاری آن نیز محسوب شده و از این نظر ارزش اقتصادی نیز پیدا می‌کند که قابل انتقال نیز می‌باشد. اما اگر چنانچه موسسه به ثبت نرسیده باشد، اشخاص دیگر به راحتی می‌توانند از نام موسسه سودجویی کنند و با نام تجاری موسسه به فعالیت‌های خود اعتبار می‌بخشند.

نکته مهم: متقاضیان عزیز توجه داشته باشید که با تغییر شرایطی که از سال 99 صورت گرفت در حال حاضر بدون داشتن پروانه وکالت امکان ثبت موسسه حقوقی وجود ندارد. موسساتی که هم که قبلا با شرایط قبل بدون پروانه ثبت کرده اند در حال حاضر امکان تغییرات در موسسه را ندارند.

برای انتخاب نام موسسه حقوقی بایستی به چه نکاتی توجه کرد؟

نکته اول) از آنجایی که در صدد ثبت یک موسسه حقوقی هستیم بایستی قبل از نام اصلی، عنوان موسسه نیز قید شود

نکته دوم) استعلام از نام موسسه برای اطمینان حاصل کردن اسم انتخاب شده توسط دیگر سازمان‌ها و موسسات

نکته سوم) اسمی که برای موسسه انتخاب می‌کنیم بایستی دارای بار معنایی باشد. بدین ترتیب که به نوعی گویای مفهومی از نوع فعالیت مربوطه باشد

نکته چهارم) نام موسسه بایستی حداقل از سه سیلاب تشکیل شده باشد

نکته پنجم) برای انتخاب نام موسسه بایستی از نام‌های خاص استفاده شود

نکته ششم) انتخاب نام موسسه به صورت لاتین مقدور نیست و حتما بایستی از اسامی فارسی استفاده شود

نکته هفتم) نام موسسه بایستی مطابق با دین مبین اسلام و فرهنگ ایرانی- اسلامی باشد

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare