چگونه تکنیک های نوشت را یاد بگیریم؟

دوره های مهارتی

چگونه تکنیک های نوشت را یاد بگیریم؟

آیا شما هم از راهکارها و توصیه های نوشتن و بهبود آن در وبلاگ ها خسته شده اید و هربار با کلیات و مباحثی نامشخص روبرو می شوید؟ قطعا در این مسیر هم کتاب های زیادی خوانده اید و روش های متفاوتی برای نوشتن امتحان کرده اید. مطمئنا خیلی وقت ها هم به بیراهه رفته اید و نوشته های بی درو پیکر نوشته اید.

سوالات خیلی از تازه واردهای حوزه نوشتن این است که “چه طور می توان مهارت های نوشتاری مان را ارتقا بدهیم؟” البته باید گفت مهارت های نوشتاری مسیری است طولانی و تمرین آن هم باید به صورت مداوم باشد. به همین خاطر در اینجا سعی داریم شما را با نکاتی کاربردی و تخصصی نحوه تقویت و بهبود نوشتن آشنا کنیم.

بخش اول: درک اصول تمرین سنجیده

نکته اصلی که در نوشتن و تقویت آن وجود دارد این است که یاد بگیریم بهتر و سنجیده تر بنویسیم و این خود می تواند هم حس خوشایندی از نوشته به مخاطب منتقل کند و هم خود نویسنده از آن لذت ببرد.

نویسنده برای ارتقا و بهبود مهارت های نوشتاری باید بتواند به صورت مداوم از تکنیک های خاص نوشتن استفاده کند. درست شبیه به یک سرآشپز که می داند چطور تخم مرغی را سرخ کند و استخوان های اعصاب خردکن را از ماهی بیرون بکشد و یا شبیه به یک ویولونیست متنی دشوار را بارها و بارها بدون خستگی و توقف تکرار کند، برای نوشتن نیز باید مثل شیفتگان عاشق باشید و لحظه ای در تداوم آن تردید نکنید.

اما در اینجا چند اصول تمرینی سنجیده برای افزایش یادگیری در زیر بیان خواهیم کرد:

 1. سعی کنید نقاط ضعف نوشتاری تان را شناسایی و برطرف کنید. دقیقا در نظر دارید چه چیزی را ارتقا بدهید. برای مثال، ممکن است بخواهید تنها کلمات درست را انتخاب کنید یا از جملاتی ساده تر برای نوشتن بهره بگیرید.
 2. بهترین تکنیک نوشتن استفاده از نوشته های نویسندگان دیگر است. اگر خیلی مایلید با نوشته های کاملا ساده شروع کنید بهتر است از رمان مردم پیر و دریا اثر همینگوی استفاده کنید. یا اگر هم می خواهید قدرت انتخاب کلمات تان ارتقا یابد می توانید نگاهی به کتاب ذن در هنر نویسندگی از ری برادبری بیندازید. در این کتاب برادبری از افعالی قوی بهره گرفته است. پیشنهاد هم این است که تمام مثال های موردعلاقه تان در این کتاب را در یک فایل swipe قرار دهید که کمک کننده اثربخشی برای مواقع اضطراری خواهد بود.

فایل swipe مجموعه ای از مثال های نوشتن نویسندگانی دیگر است که برای الهام بخشی به محتوای نویسندگان تازه کار و بهبود مهارت های آنها اثربخش است. برای این کار می توانید از ابزار عالی evernote برای مرتب کردن نوشته ها استفاده کنید.

 1. تکنیک های نوشتاری خاصی را تمرین کنید و نوشته های تان را با مثال های داخل فایل swipe مقایسه نمایید. در این حالت بهتر می توانید تشخیص دهید که چقدر پیشرفت کرده اید.
 2. سعی کنید از نوشته های نویسندگان دیگر رونویسی کنید. این کار به شما کمک می کند تا وارد دنیای عمیق و ارزشمند نویسندگان شوید و سبک و سیاق بهتر نوشتن را یاد بگیرید.
 3. از حاشیه امن تان خارج شوید؛ از مثال هایی استفاده نکنید که باعث لطمه به اعتبارتان شود. به جای آن سعی کنید به صورت مداوم خودتان را در معرض چالش قرار دهید و از تجربه یادگیری لذت ببرید. اینطوری ذهنیت تان را برای بهترنوشتن و رشد آن پرورش می دهید.

در این قسمت به گفته ای ارزشمند زیر اکتفا می کنیم:

تقریباً در هر زمینه ای از تلاش بشر، مردم ظرفیت فوق العاده ای برای بهبود عملکرد خود دارند، مادامی که در راه درست آموزش ببینند.

بخش دوم: تفکر قبل از نوشتن

به این فکر کنید که قرار است برای شام غذایی درست کنید. چه کسی برای شام می آید؟ مهمان ها دوست دارند چه غذایی میل کنند؟ قبل از آن برنامه ای از وسایل موردنیاز تهیه می کنید و تصمیم می گیرید متناسب با سلیقه مهمان ها غذایی درخور و خوشمزه درست کنید.

نوشتن هم مثل تهیه برنامه غذایی برای شام نیازمند تفکر است.

 1. برای چه کسی می نویسید؟ نویسندگان خوب علاقه آسیب شناسانه ای به خوانندگان خود دارند و رویاها، ترس ها و آرزوهای محرمانه آنها را به خوبی درک می کنند.
 2. مقاله شما کدام مشکل خواننده را حل خواهد کرد؟ یا خواننده را در دستیابی به کدام هدف یاری می کنید؟ درواقع محتوای خوب یک هدف مشخص دارد و آن ترغیب و الهام بخشی به خواننده برای انجام توصیه های نویسنده است.
 3. نقشه راه شما برای حل مشکلات خوانندگان یا دستیابی به اهداف شان چیست؟ بایدگفت که نقشه راه مبنایی برای مقاله ای روشن و منطقی است.

نویسنده ها باید بدانند که آنها مربی خواننده های خود هستند. در واقع نویسنده ها به خواننده ها کمک می کنند تا مشکلات شان را درک و آنها را حل و فصل کنند و نیز آنها را تشویق می کنند تا توصیه های آنها را به اجرا در بیاورند.

بخش سوم: نحوه چارچوب بندی نوشته ها

نویسنده های خوب همچون سرآشپزها برای محتوا یک دوره چهار جلسه ای برنامه ریزی می کنند. و هر بخش برای حفظ توجه و ترغیب خواننده از اولین تا آخرین کلمه دارای هدف مشخصی است:

 1. نویسنده ها برای جذب توجه خواننده در رسانه های اجتماعی از کلماتی جذاب و قدرتمند برای عنوانی قوی بهره می گیرند و برای اینکه مخاطبان را ترغیب کنند تا محتوا را بخوانند، مزایایی ویژه برای آنها در نظرمی گیرند.
 2. سرآغازی جذاب می تواند خوانندگان را قانع کند که مشکلی از آنها حل می کنید و به همین خاطر ترغیب می شوند تا محتوا را مطالعه کند.
 3. بدنه اصلی متن نوشته قدم به قدم نحوه حل مشکل یا دستیابی به هدف را نمایش می دهد.
 4. پایانی الهام بخش خواننده ها را تشویق به انجام عملی می کند. در این حالت که نویسنده ها باتوصیه های خود تجربه ای متفاوت برای خواننده ها ایجاد کرده اند، تبدیل به مرجعی معتبر برای آنها می شود.

بخش چهارم: تسلط بر هفت مهارت نوشتن

تکنیک های اساسی نوشتن به شرح زیر است:

 1. برای اینکه بدون سردرگمی یا حواس پرتی جریانی منطقی خلق کنید و خواننده ها همچنان دنباله رو محتواهای شما باشند از یک دوره آموزشی 4 جلسه ای استفاده کنید.
 2. از زبانی واضح و زنده برای ملموس کردن ایده های انتزاعی استفاده کنید تا خواننده ها به راحتی آن را درک کنند و پیام تان را به یاد آورند.
 3. جملاتی ساده، معنادار و کوچک بنویسید چراکه جملات خوب ترکیب اصلی و اساسی نوشتاری خوب است.
 4. برای انتقال پیام، محتوا باید مرحله به مرحله روان و هموار باشد تا خواننده بدون دردسر از جمله ای به جمله ای دیگر و از پاراگرافی به پاراگرفی دیگر به آرامی حرکت کند.
 5. سعی کنید نحوه نوشتن واضح و مختصر را تمرین کنید تا پیام تان قوی تر گردد.
 6. از به کارگیری کلمات ضعیف، کلیشه ای و حرف های قلمبه سلمبه پرهیز کنید و با کلماتی قوی چون عباراتی حسی به نوشته های تان چاشنی بزنید.
 7. برای افزایش ترافیک ارگانیک جستجو به طور قطع باید از اصول جستجوی کلمات کلیدی و نیز بهینه سازی تک صفحه ای یا آگاه باشید.

بخش پنجم: پنج مهارت پیشرفته برای نوشتن متنی با هویت و پویا

پس از برقراری ارتباطی قدرتمند و واضح زمان این رسیده تا سبک اثر خودتان را خلق کنید:

 1. از تکنیک بزرگ نمایی و کوچک نمایی برای خلق داستان های کوچک در متن استفاده کنید. در بزرگ نمایی پیام به صورت کلی و با جامعیت بیشتر توضیح داده می شود اما در کوچک نمایی پیام به جزییات می پردازد.
 2. سعی کنید در بین داستان های تان قدم بزنید و خواننده ها را با مطالب جذاب و کوچک گیر بیندازید.
 3. استعاره های جدیدی به موضوعات کسل کننده و تکراری اضافه کنید تا طعم و مزه اغواکننده ای به خود بگیرند.
 4. برای انتقال مفهوم جزئیات یک سوژه جملات طولانی بنویسید و برای اینکه نوشته های تان آهنگ دلنشینی به خود بگیرند از ریتم استفاده کنید.
 5. کلمات مختلفی را آزمایش کنید و از لحن مکالمه های بیشتری بهره بگیرید تا خواننده ها صدای تان را به راحتی بشناسند.

یادتان باشد که زیاد در مورد این تکنیک ها فکر نکنید. به جای آن از ته قلب تان متنی بنویسید چراکه خواننده اشتیاق را در نوشته های تان حس می کند.

بخش ششم: افزایش عادت های سخت نوشتن

چگونه یاد گرفتید آشپزی کنید؟ با تماشای تلویزیون و خواندن کتاب های دستور العمل آشپزی؟ یا با تمرین در آشپزخانه؟

برای اینکه نحوه نوشتن را یاد بگیرید، عادت معمول همیشه نوشتن را در خودتان پرورش دهید

 1. نوشتن را تبدیل به بخشی از ضروریات زندگی تان کنید و آن را در تقویم زمانی تان بگنجانید. اگر برای نوشتن برنامه ریزی زمانی نداشته باشید باید با آن خداحافظی کنید.
 2. سعی کنید یک هدف کوچک مثل نوشتن یک پاراگراف یا نوشتن ده دقیقه در روز را تعیین کنید. اینجاست که معجزه خواهد کرد.
 3. با منتقد درونی خود رابطه سازنده برقرار کنید تا بتوانید به یک نویسنده شادتر و قدرتمندتر تبدیل شوید.
 4. حتی اگر هم انگیزه ندارید شروع به نوشتن کنید. خلاقیت هنری تان به کمک تان خواهد آمد و کلمات تان کم کم مسیر خودشان را پیدا خواهند کرد و اثرگذار می شوند.
 5. حواس پرتی ها را هنگام نوشتن و تفکر از خودتان دور کنید تا به نحوی بتوانید تمرین تمرکز را افزایش دهید. تمرکز سوپاپ تداوم و نیروی انگیزشی بهره وری است.
 6. فرایند نوشتن را به مراحل طرح کلی، پیش نویس اول، بازنگری، ویرایش نهایی تقسیم بندی و کارتان را در چندین روز پخش کنید تا از مزیت فیلتر نهایت استفاده را ببرید؛ هنگام مرور نوشته ها با چشمانی باز و تمرکزی عمیق تر بازنگری و اصلاح را انجام دهید تا محتوایی جذاب و خواندنی از آن استخراج کنید.

یادتان باشد که در تمام مراحل نوشتن در حال ایجاد نیروی استقامت و دوام هستید و هر بار به خودتان انرژی و اعتماد به نفس می دهید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare