ایزو مدل تعالی سازمانی

ایزو تعالی سازمانی یا EFQM چه می باشد؟ 

امروزه، ابزار های مدیریتی مختلفی مورد استفاده سازمان ها قرار گرفته است، با این وجود ایزو تعالی سازمانی توانسته است دیدگاه جامعی از سازمان سازمان ها ارائه دهد و به کمک آن می توان مشخص کرد چطور روش های مختلف را در مدیریت سازمان، ترکیب کرد. پس می توان از این استاندارد بر اساس نیاز و عملکرد سازمان برای توسعه تعالی پایدار در سازمان ها، استفاده کرد. سازمان های عالی برای رسیدن به بالاترین سطح رضایت کارمندان، همیشه در تلاش هستند. این گواهینامه به مدیران و کارمندان اجازه می دهد تا روابط تاثیرگذار بین خود و سازمان و وظایف  و نتایج شان را به خوبی درک کنند. در این مسیر پایدار سازی سازمان ها، برخی با شکست مواجه می شوند و برخی دیگر با موفقیت از پس آن بر می آیند. به همین دلیل استاندارد EFQM را برای تشخیص و ترویج موفقیت های پایدار طراحی کردند، تا سازمان هایی که می خواهند به این تعالی سازمانی دست پیدا کنند، از مزایای آن بهره مند شوند. 
موسسه مدیریت کیفیت اروپا در سال 1991 به کمک 14 شرکت بزرگ اروپایی، به منظور تسریع فرایند پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت و پشتیبانی ازموسسه ها و سازمان های اروپایی، این گواهینامه را معرفی کردند که در نهایت منجر به افزایش رضایت مشتریان، رضایت کارکنان، اثر پذیری روی جامعه می انجامد. این استاندارد با تاکید بر اصول مهم تعالی سازمانی، روش های موفقیت موسسه ها و رویکرد های مناسب ارزش های آن ها را ارائه کرده است. 
گواهینامه EFQM یا همان استاندارد تعالی سازمانی، به سازمان ها و شرکت هایی ارائه می شود که در ارزیابی جوایز تعالی ثبت نام کرده اند. این گواهینامه توسط دبیرخانه جوایز سازمانی به این شرکت ها ارائه می شود. در ایران هم جوایز تعالی مختلفی راه اندازی شده است، که برگزار کننده های آن ها هر ساله در تاریخی مشخص، شرکت های موفق در این زمینه را انتخاب و گواهینامه EFQM را به آن ها اعطا می کنند. 
شرکت هایی که به دنبال اخذ این گواهینامه تعالی سازمانی می باشند باید نسبت به پیاده سازی اصول آن اقدام کنند تا بتوانند در مسیر اخذ این گواهینامه قرار گیرند. در ادامه مراحل اخذ این استاندارد را بررسی خواهیم کرد. 

شرایط پیاده سازی استاندارد EFQM چه می باشد؟ 

برای اینکه بتوان استاندارد EFQM را به شیوه اصولی در سازمان ها پیاده سازی کرد، نیاز به آموزش های خاصی می باشد. بعد از اینکه شرکت ها با این اصول آشنا شدند، خود ارزیابی را بهتر می توانند انجام دهند. معمولا از طریق پرسشنامه یا روش های تجربی موقعیت سازمان و اصول آن را به کمک تیم های ارزیابی، مورد بررسی قرار می دهند. 

مزایای گواهینامه EFQM چه می باشد؟ 

این گواهینامه شامل مزایای زیر برای سازمان ها و شرکت ها می باشد: 

 •  این استاندارد چند برابر بهتر و دقیق تر از ایزو 9001 معیار ها و فرایند های استراتژیک را بررسی می کند
 • رویکرد های سیستم مدیریتی را تقویت می کنند 
 • منجر به تقویت نقش مدیریت و رهبری می شود
 • نتایج مالی و کیفی را منعکس می کند 
 • به کمک این گواهینامه ارزیاب ها می توانند به نتایج دقیق تر و یک پارچه ای دست پیدا می کنند
 • با گواهینامه EFQM شرکت ها می توانند از اصل کیفیت مشارکت مردم حمایت کنند

موسسه کاوش و ارائه گواهینامه تعالی سازمانی 

برای اخذ این گواهینامه معتبر، باید دقت داشته باشید از از شرکت های مجاز و معتبر آن را تقاضا کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از شرکت هایی که اقدام به ارائه گواهینامه هایی از این دست می کنند، توسط افراد سودجو و کلاهبرداری هدایت می شود، به همین دلیل توجه داشته باشید که گواهینامه تعالی سازمانی برای ایجاد حس رقابت میان سازمان ها و توسط مراکز دولتی بر گزار می شود.  موسسه کاوش یک کنسرسیوم جهت ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت ها می باشد و وظیفه بررسی و طبقه بندی بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای مختلف را دارد که هدف آن استاندارد سازی سازمانی این بنگاه ها می باشد. موسسه کاوش زیر نظر سازمان استاندارد کار می کند و می تواند بهترین گزینه برای اخذ استاندارد مستند سازی سیستم های مدیریت کیفیت باشد. البته سازمان ملی استاندارد هیچ ایزو ای صادر نمی کند بلکه فقط به شرکتها مجوز اعطای ایزو می دهد، مانند وزارت علوم که مستقیم مدرک دانشگاهی نمی دهد. در کنار این ها تیم مشاوران کاوش، با صبر و حوصله آماده ارائه خدمات مشاوره ای رایگان به مراجعین خود می باشد. کاوش برای شما بسته های خودآموز مربوط به استاندارد مورد نظر شما را با قیمت های بسیار مناسب نیز فراهم کرده است که می توانید با تهیه آن ها، از مزایای آن ها بهره مند شوید. همچنین کاوش مجوز فعالیت از سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد با هم دارد و در نتیجه با یک واسطه زیر مجموعه IAF می باشند.

مراحل اخذ گواهینامه EFQM

جهت اخذ گواهینامه تعالی سازمانی باید مراحل زیر را طی کنید: 

 1.  اجرای EFQM : شرکتی که به دنبال اخذ این گواهینامه می باشد باید بعد از طی کردن دوره های تعالی سازمانی، با استفاده از روش خود ارزیابی ، سازمان خود را مورد بررسی قرار دهد. در این گام، یک اظهار نامه تعالی سازمانی هم باید توسط تیم تعالی سازمان آماده و ارائه شود. از جمله مزایای خود ارزیابی این است که می توان از طریق آن،به نقاط ضعف سازمان پی برد و برای پیشرفت های بیشتر در زمینه های مختلف برنامه ریزی های دقیقی انجام داد. 
 2. ثبت نام : بعد از این مرحله، شرکت ها باید در فرایند ارزیابی جوایز تعالی ثبت کنند. به همین دلیل باید یک مدل از تعالی سازمانی خود را آماده و به دبیرخانه جوایز تعالی ارائه دهند. سازمان ها و شرکت هایی که به دنبال این گواهینامه می باشند، باید مطابق با قوانین جوایز تعالی سازمان مربوطه رفتار کنند، اما سازمانی که در ابتدای این مسیر تعالی می باشد، می تواند تنها درخواست گواهینامه تعهد به تعالی شرکت کند. 
 3.  ارزیابی تعالی سازمانی : برنامه ریزی های لازم برای فرایند ارزیابی تعالی توسط دبیرخانه جوایز تعالی انجام می شود و مطابق با برنامه زمان بندی، پیش می رود. تعالی سازمان را می توان در سطح تعهد به تعالی و با توجه به بزرگی و کوچکی سازمان و پیچیدگی فرایند های آن مشخص کرد. نتیجه این ارزیابی را طی یک گزارش مکتوب به سازمان، ارائه می شود. 
 4.  اعلام نتایج : نتایج این ارزیابی ها، معمولا در همایش های سالیانه دبیر خانه جوایز تعالی اعلام می شود و در همین مراسم ها گواهینامه های تعالی سازمان به همراه تندیس های آن به سازمان های مربوطه ارائه می شود. برای دریافت خدمات مشاوره  در زمینه تعالی سازمانی و اخذ این گواهینامه می توانید با کاوش و تیم مشاوران ما، تماس حاصل کنید.

تفاوت گواهینامه تعالی سازمانی یا ایزو 9001 در چیست؟ 

تفاوت اصلی تعالی سازمانی و ایزو 9001 در این است که گواهینامه EFQM غیر تجویزی و ایزو 9001 تجویزی می باشد. همانطور که گفتیم گواهینامه تعالی سازمانی توسط 14 شرکت برتر و بزرگ اروپایی تدوین شده است ، در ابتدا بسیاری گمان می کردند این گواهینامه همان ایزو 9001 می باشد. اما باید بدانید در گواهینامه تعالی سازمانی  سازمان ها می توانند رویکرد خودارزیابی را اجرایی کنند و نقاط ضعف و بهبود خود را شناسایی کنند. در نتیجه بهتر می توانند امور خود را اولویت بندی کنند. از سویی دیگر استاندارد بین المللی ایزو 9001 در جهت بهبود کیفیت محصولات و فرایند ها ها و افزایش میزنا رضایت مشتری ها قدم بر می دارد. همچنین این ایزو بر خلاف گواهینامه تعالی سازمانی، شاخص مربوط به مردم را نادیده گرفته است. 

ایزو مدل تعالی سازمانی

کد:                                                             EFQM

قیمت:                                           ۱,۷۵۰,۰۰۰ تومان
 

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare