ایزو عملیات کشاورزی مطلوب

استاندارد عملیات کشاورزی مطلوب

در بازار های جهانی بزرگترین بخش را می توان مواد اولیه غذائی در نظر گرفت. به همین دلیل چالش های جهانی زیادی برای این موضوع پدید آمده است. در همین راستا، گلوبال گپ متعرفی شده که در واقع همان نام دیگر یورپ گپ می باشد که امروزه در قالب جدیدی و به عنوان مرجع اصلی و مهم برای عملیات کشاورزی مطلوب در بازار های تمام دنیا شناخته شده می باشد. برای دست یابی به این هدف در کشور های توسعه یافته تلاش شده است تا ضرورت های بازار و مشتری های مختلف را شناسایی کنند و بتوانند به بهره وری بیشتری در تولیدات کشاورزی دست پیدا کنند. 

گلوبال گپ چیست؟ 

گلوبال گپ که مخفف کلمه انگیسی GOOD AGRICULTURAL PRACTIC به معنای عمل کشاورزی مطلوب می باشد، استانداردی است که نقش پوشش دهی همه فعالیت های کاری مزرعه ها از زمان کاشت مانند ورود بذر و دیگر مواد به مزرعه،  تا خارج کردن محصولات و ورود محصولات آن ها به بازار، دارد. این گواهینامه نشان دهنده اعتبار تجاری در میان شرکت ها می باشد  اما در نهایت مشتری از آن مطلع نخواهد بود. این گواهی، امروزه در بیش از 80 کشور جهان و به وسیله 100 شرکت غیر وابسته صدور گواهی انجام می پذیرد. هر فردی می تواند نسبت به اخذ این استاندارد اقدام کند. گلوبال گپ مجموعه  ای از مستنداتی است که بسیار جامع و اصولی می باشند و تمامی قوانین و مقررات عمومی گلوبال گپ، موارد کنترلی و همچنین معیار ها و ضوابط اجرایی را شامل می شود.  می توان گفت این استاندارد عملیات اصولی و فنی است که باید در تولیدات محصولات کشاورزی رعایت شود و شامل هر عملی در خصوص مدیریت این فرایند می باشد، مانند: کاشت، داشت، برداشت، تفکیک، بسته بندی، نگهداری و حمل و نقل و صدور محصولات غذایی. از آنجایی که محصولات کشاورزی باید تازه به دست مشتریان برسد، رعایت این نکات در آن بسیار مهم می باشد. 
در همین راستا موسسه کاوش به عنوان یک کنسرسیوم ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت ها که وظیفه بررسی و طبقه بندی بنگاه های اقتصادی و کسب و کارهای مختلف را دارد، توانسته است به هدف استاندارد سازی سازمانی این بنگاه ها دست پیدا کند. موسسه کاوش زیر نظر سازمان استاندارد کار می کند و می تواند بهترین گزینه برای اخذ استاندارد عملیات مطلوب کشاورزی، باشد. البته سازمان ملی استاندارد هیچ ایزو ای صادر نمی کند بلکه فقط به شرکت ها مجوز اعطای ایزو می دهد، مانند وزارت علوم که مستقیم مدرک دانشگاهی نمی دهد. در کنار این ها تیم مشاوران کاوش، با صبر و حوصله آماده ارائه خدمات مشاوره ای رایگان به مراجعین خود می باشد. کاوش برای شما بسته های خود آموز مربوط به استاندارد مورد نظر شما را با قیمت های بسیار مناسب نیز فراهم کرده است که می توانید با تهیه آن ها، از مزایای آن ها بهره مند شوید. همچنین کاوش مجوز فعالیت از سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد با هم دارد و در نتیجه با یک واسطه زیر مجموعه IAF می باشند.

آیین کار عملیات مطلوب کشاورزی 

امروزه در بخش صنعت و معدن، ایزو ها و استاندارد های مختلفی وجود دارد، که همه تلاش دارند در زمینه های تولید محصولات کشاورزی و باغی، به سطح کیفی مطلوبی دست پیدا کنند. به همین دلیل بیشتر باغ ها و کشتزار ها امروزه به دنبال اخذ این استاندارد ها می باشند. در برخی از کشور های جهان، یک سری استاندارد های داخلی جهت مدیریت تولید وجود دارد، همچنین دستور العمل هایی نیز تهیه شده است که از میان آن ها می توان به استاندارد یورپ گپ نام برد. این استاندارد ابتدا توسط کشور های عضو اتحادیه اروپا ارائه و اجرا شد. اما بعد از آن پا را از این فراتر گذاشت و اکنون در بیش از 70 کشور جهان به عنوان استانداردی جامع مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل استاندارد گلوبال گپ جای یروپ گپ را گرفت و توانست نیاز ها و درخواست های جهانی را بیش از بیش پاسخ دهد. 
یکی از نیاز های جوامع امروزی به عنوان مصرف کنندگان و خریداران، درخواست محصولات غذایی سالم و بهداشتی کشاورزی در جهان می باشد. برای نیل به این هدف کشور ها نیازمند اجرای فرایند دقیق بهداشتی و رعایت شرایط ملی و بین المللی در راستای ارضای نیاز های مصرف کننده ها می باشد. از سال 1997 سازمان عملیات کشاورزی مطلوب (یا همان گپ) با کمک موسسات بین المللی مانند فائو و اتحادیه اروپا، بنا شد و در ادماه توانست در سال 2002 به تصویب برسد. امروزه نیز به عنوان یک استاندارد بین المللی در بسیاری از کشور های جهان، پذیرفته شده است. اما متاسفانه در کشورمان ایران هنوز در مراحل ابتدایی هستیم. 
دیدگاه استاندارد ملی ایران نسبت به استاندارد گپ این گونه می باشد: استانداردی است که شامل روش های کشاورزی با هدف حفظ پایداری زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی می باشد و در نهایت می تواند منجر به تولید محصولات کشاورزی و غذایی امن و مطلوبی شود. پس به عبارتی می توان گفت این استاندارد مسئول تمامی عملیات مدیریت تولید محصولات کشاورزی با توجه به موضوعات و مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می باشد و هدف نهایی آن کاهش آلودگی فیزیکی و شیمیایی محصولات و افزایش ایمنی و سلامت مواد غذایی می باشد.  

چرا باید نسبت به اخذ استاندارد عملیات مطلوب کشاورزی اقدام کنید؟ 

با توجه به توضیحاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، حتما متوجه اهمیت این استاندارد شده اید. اما در ادامه می توانید مزایای این استاندارد را به صورت موردی نیز مشاهده کنید:
آلودگی های شیمیایی و فیزیکی را در محصولات غذایی کاهش می دهد. 

 • می توان به طور معکوس محصولات غذایی را ردیابی کرد. 
 • افزایش کیفیت بهداشتی تولیدات 
 • افزایش راندمان مصرف و منابع 
 • کاهش اثرات تخریبی کشاورزی بر محیط زیست 
 • ضمانت سلامت و ایمنی کارگران

منظور از محصولات سالم کشاورزی در این استاندارد چیست؟ 

بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه یک محصول سالم محصولی است که هیچ ترکیبات سمی و آلوده ای در آن وجود نداشته باشد. به همین دلیل اگر در روند تولید محصولی ، دستورالعمل های خاص استاندارد کشاورزی مطلوب اجرا شده باشدو طبق آزمایشات مواد آلوده و سمی بسیار ناچیزی در آن باشد، می توان از آن محصول تحت عنوان محصول سالم یاد کرد. از میان محصولات کشاورزی استاندارد می توان به محصولات گپ و ارگانیک اشاره کرد. هر دو این محصولات در زمره محصولات سالم قرار می گیرند اما تفاوت های عمده هم با یکدیگر دارند. 
محصولات گپ را می توان در هر مزرعه ای تولید کرد و تنها با رعایت استاندارد های کشاورزی به محصولی سالم دست پیدا کرد. محصول ارگانیک از سوی دیگر، محصول کشاورزی زیستی می باشد که باید در مزارع خاص و تحت شرایط و مدیریت خاص و پس از طی کردن فرایند های خاص به آن ها دست پیدا کرد. به عبارتی هدف اول یک محصول ارگانیک حفظ محیط زیست ، خاک و گیاهان و جانواران و همچنین انسان ها می باشد. از مشخصه های ویژه محصولات ارگانیک، عدم استفاده از سموم میباشد. اما چطور می توان محصولات سالم و نا سالم را از هم تشخیص داد؟ بسیاری از تولید کننده های محصولات کشاورزی که به کمک بازرسی های فنی تولید و عوضه توانسته اند گواهینامه های استاندارد  گلوبال گپ را دریافت کنند در محصولات خود از کد ها و علائم تجاری خاصی استفاده می کنند مانند GLOBAL G.A.P. در نتیجه می توان با استناد به این علائم به طور خاص محصولات را ردیابی کرد. این علائم معمولا روی بسته بندی های محصولات موجود می باشد. 

ایزو عملیات کشاورزی مطلوب

کد:                                                            GAP

قیمت:                                          ۲,۱۲۰,۰۰۰ تومان
 

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare