ایزو مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ISO 45001 چیست؟

استاندارد ایزو 45001 یک استاندارد جهانی محسوب شده و زمینه ی لازم برای ایمنی و بهبود کارآیی کارمندان را فراهم می آورد. این استاندارد برای هر نوع سازمانی مناسب می باشد، صرف نظر از وسعت، نوع فعالیت و چگونگی فعالیت قابل اجراست. با اخذ این نوع استاندارد، شرکت ها بایستی تمامی جنبه های بهداشت و ایمنی، مانند رفاه، ایمنی و سلامت کارمندان را در نظر گرفته و به کلیه ی آنها توجهی خاص معطوف دارند. هر شرکت مادامی که مشغول فعالیت های تجاری بوده و یا تحت تاثیر اینگونه فعالیت ها قرار می گیرد بایستی، رویکرد سیستماتیک مدیریت سلامت و ایمنی را در فعالیت های خود لحاظ کند. این نوع استاندارد می تواند در کلیه ی شرکتها اعم از شرکت های کوچک کم ریسک و یا شرکت های بزرگ با ریسک بالا مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی این نوع استاندارد، رویکردهای مبتنی بر ریسک را در بر گرفته  با روش های دیگر کسب و کار های تجاری نیز سازگار است.

ISO 45001  سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای چه مزایایی برای شرکت ها دارد؟

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای امتیازات ویژه ای در جلوگیری از حوادث و بیماری های شغلی دارد که بار سنگینی بر عهده ی شرکت ها ست. این نوع استاندارد تمهیداتی فراهم می کند که تا خطرات محیط کاهش یافته،  ایمنی کارکنان تا سطح بالایی ارتقا یافته و به طور کلی شرایط کاری شایسته تری فراهم شود. روزانه بسیاری از افراد و کارکنان شرکت ها به علت حوادث حین کار زخمی، کشته و یا معلول می شوند. در این راستا مقررات کلی، یکی پس از دیگری ظاهر می شود. ممیزی ها به شکل رسمی افزایش یافته و تمهیدات خاصی در این راستا چیده می شود. مهمترین مسئله ی مربوط به منابع انسانی این است که کارکنان مشاغل سخت اغلب محیط کاری سالم و ایمنی ندارند. برای رسیدن به شرایط بهتر رقابتی، باید مطالعات برنامه ریزی شده و سیستماتیک بهداشتی و ایمنی شغلی را انجام دهند. امروزه کلیه ی شرکت ها و واحد های سازمانی در چهار چوب مقررات قانونی و سازمانی عمل می کنند و کلیه ی استاندارد های صادر شده را رعایت کرده و مورد توجه قرار می دهند. تمامی شرکتها، استانداردهای مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را به منظور شناسایی و مدیریت خطرات  و تهدیدات شغلی و همچنین برقراری سلامت شغلی لحاظ می کنند.

کلیه ی حوادث شغلی و بیماریها به عنوان هزینه های غیر قابل پیشبینی، طبقه بندی شده که تاثیر نامناسبی بر اقتصاد کشور و همچنین کار فرمایان دارد. هزینه های خاص شامل هزینه های بیمارستان، پرونده های حقوقی، جبران خسارت و… است که در کنار آن هزینه ی جانبی غیر قابل پیش بینی  بسیار است. خرابی دستگاه ها، تلفات نیروی کاری، کاهش تولید، اختلال انگیزه ای کارکنان و…. جز هزینه های نامرئی و غیر قابل پیش بینی شرکت هاست. با کسب ایزو 45001 علاوه بر اینکه محیط کسب و کارها کاملا ایمن می شود،از مزایای زیر بهره مند می شوید:

 • کاهش در سطح کلی هزینه ها
 • بهبود بهره وری شرکت ها و افزایش توانایی در انجام مسئولیت های ناشی از مقررات و موازین قانونی
 • کاهش کلی هزینه های خرابی سیستم و دستگا ه ها
 • کاهش هزینه های مربوط به حق بیمه
 • دارا بودن استاندارد بین المللی در تمامی جوانب تولید ساخت اجرا و…. که بر مسئولیت اجتماعی شرکت تاثیر مطلوبی دارد.

چرا پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ایمنی ایزو 45001 مهم است؟

هنگامی که استانداردهای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ISO 45001 طراحی شده بود، سیستم دیگری با نام OHSAS 18001 که توسط سازمان بین المللی کار( (ILO ارایه شده بود مورد توجه عموم قرار گرفت. علامت اختصاری OHSAS  از سری ارزیابی های بهداشت حرفه ای و ایمنی بریتانیا hست. این استاندارد جامع ترین گواهی مربوط به امنیت و سلامت شغلی تا به امروز است. با این نوع استاندارد کلیه ی خطرات و تهدیدات مربوط به سلامت و ایمنی کارکنان ارزیابی و شناسایی می شود و اقدامات کلی و موثر برای به حداقل رساندن کلیه تهدیدات صورت می گیرد.

  اگرچه این نوع استاندارد در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد اما استاندارد ایزو نیست. با ذکر این تفاسیر به عنوان یک نیاز جهانی، سازمان استاندارد بین المللی مطالعات خود را در این خصوص آغاز کرد و در نهایت در سال 2018 استاندارد ISO 45001  به جهان ارایه شد. به طور کلی این استاندارد جایگزین OHSAS 18001 شده است. با اخذ این نوع ایزو در زمان تعیین شده می توانید از آن استفاده کرده و نهایتا پس از پایان دوره مجددا بازنگری شده و این بار گواهی ایزو 45001  در یافت خواهید کرد. استاندارد ISO 45001 دارای ویژگی های ساختاری خاصی می باشد که برای دیگر استاندارد های سیستم مدیریت ایزو مانند ISO 14001  و ISO 9001  لحاظ می شود.

تمامی انواع کسب و کارها بایستی این رویکرد جامع را مد نظر قرار داده و تاثیر فعالیتهای خود را در نظر داشته باشند. طبق این استاندارد خطرات و تهدیدات محیط کار به شکل کاملا سیستماتیک آنالیز شده و مدیریت می شوند و نهایتا به قانون تبدیل می شوند که به موجب اعمال آن در محیط های کسب و کار عملکرد ایمنی و بهداشت حرفه ای ارزیابی می شود و نتیجه ی آن کاهش حوادث و افزایش سطح ایمنی کسب و کار است. تمامی کسب و کارها در سطح بین الملل می توانند این استاندارد را اعمال کرده و کاهش تلفات، بیماری های پزشکی  و نهایتا مرگ و میر را برای خود به ارمغان آورد. هدف مشترک کلیه استانداردها، ارتقا سطح کیفی محیط کار سالم و ایمن برای کارکنان می باشد.

با شرح تمامی تفاسیر و ارزیابی موارد مربوطه،کلیه ی کارفرمایان و صاحبان مشاغل می توانند این ایزو را اخذ کرده و از مزایای آن بهره مند شوند. موسسه کاوش، کنسرسیوم ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت ها می باشد که وظیفه ی طبقه بندی و بررسی کسب و کارهای مختلف و بنگاه های اقتصادی را بر عهده دارد. این موسسه فعالیت خود را زیر نظر سازمان استاندارد انجام داده و می تواند بهترین گزینه برای اخذ سیستم های مدیریت کیفیت باشد. البته سازمان ملی استاندارد، خودش هیچگونه ایزویی صادر نمی کند بلکه مجوز اعطای صدور ایزو را به شرکت های معتبر و ذیصلاح اعطا می کند.

 تیم مشاوران کاوش با صبر و حوصله و تجارب فراوان آماده ی ارایه ی خدمات و مشاوره ی رایگان به مراجعین خود می باشند. یکی دیگر از خدمات کاوش، ارایه ی بسته های خود آموز استاندارد با قیمتهای مناسب می باشد که می توانید با تهیه ی آن از کلیه مزایای مربوطه بهره مند شوید. همچنین شرکت کاوش مجوز فعالیت از سازمان صنعت، معدن، تجارت داشته و نتیجتا با یک واسطه زیر مجموعه ی LAF  می باشد. اگر صاحب کسب و کار خود هستید و یا خواهان پیشرفت و بهره وری بیشتر می باشید، همین الان اقدام کرده و با تیم مشاوران ما در کاوش تماس بگیرید. تیم مشاوران ما در کاوش به شکل 24 ساعته آماده ی ارایه ی خدمات و مشاوره ی رایگان می باشند.

ایزو مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

 

کد:                                      OHSAS 18001 : 2007

قیمت:                                           ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare